zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Anna Wiącek

Cykl wywiadów z laureatami konkursu „Innowacyjny Nauczyciel” cz. XIX

Data dodania: 10 maja 2024

Z okazji przypadającej w tym roku jubileuszowej X edycji konkursu „Innowacyjny Nauczyciel” i „Lider Twórczego Zarządzania” prezentujemy cykl wywiadów z laureatami, którzy otrzymali ten zaszczytny tytuł w ciągu ostatnich lat. Tytuł "Innowacyjny Nauczyciel" to prestiżowe wyróżnienie Prezydenta Miasta Legionowo, które jest przyznawane w ramach konkursu przez kapitułę składającą się z ekspertów w dziedzinie edukacji z m.in. Ministerstwa Edukacji Narodowej, Kuratorium Oświaty, Uniwersytetu Warszawskiego oraz prasy oświatowej.

Cofnij

O przyznanie tytułu "Innowacyjny Nauczyciel" ubiegać się mogą nauczyciele, którzy:

  • wdrażają autorskie programy i projekty edukacyjne,
  • organizują sprawny i efektywny proces nauczania -uczenia się, stosując nowatorskie metody pracy,
  • inicjują jakościowe zmiany w pracy szkoły,
  • są liderami w wybranym aspekcie pracy placówki,
  • zapewniają uczniom sukces edukacyjny odpowiedni do ich potrzeb i możliwości,
  • badają własne nauczanie i umiejętności potrzebne do niego(poddają ocenie innych nauczycieli)
  • doskonalą swój warsztat pracy oraz dzielą się doświadczeniem z innymi nauczycielami

Wszystkie poprzednie edycje konkursu przebiegły pod patronatem czasopisma "Dyrektor Szkoły. Miesięcznik Kierowniczej Kadry Oświatowej". Konkurs otrzymał w poszczególnych edycjach również patronaty honorowe Ministerstwa Edukacji Narodowej, Mazowieckiego Kuratora Oświaty a także Marszałka Województwa Mazowieckiego i Wojewody Mazowieckiego.

W kolejnym wywiadzie przedstawiamy Panią Annę Wiącek z Przedszkola Miejskiego nr 1 – nauczycielkę wychowania przedszkolnego – Innowacyjnego Nauczyciela 2018 r.


Pytanie: Jak to się stało, że została Pani nauczycielem?
Anna Wiącek: Pochodzę z rodziny z tradycjami nauczycielskimi: dwaj moi wujkowie są nauczycielami akademickimi, jedna ciocia uczy matematyki, a przede wszystkim moja mama była nauczycielką w szkole podstawowej. W dzieciństwie z zainteresowaniem przyglądałam się pracy mamy, a kiedy przychodziły do mnie koleżanki, często bawiłyśmy się w szkołę. Zawsze lubiłam się uczyć, więc nauczanie innych, a zwłaszcza praca z dziećmi to było od dawna moje marzenie.

Pyt.: Jaka jest rola nauczyciela we współczesnej szkole/przedszkolu?
AW: Rola nauczyciela to nie tylko przekazywanie wiedzy, ale także wspieranie rozwoju dziecka pod każdym względem i towarzyszenie mu w tym rozwoju. Nauczyciel powinien pomóc dziecku rozpoznawać jego możliwości, jego mocne strony i je rozwijać. Oczywiście, powinien posiadać wiele różnych umiejętności, jak np. analizowanie i diagnozowanie różnych sytuacji wychowawczych, trafne wyciąganie wniosków, szybkie podejmowanie decyzji.

Pyt.: Co to znaczy być dobrym nauczycielem?
AW:
Być dobrym nauczycielem oznacza być uważnym, cierpliwym, wyrozumiałym i kreatywnym. W naszej pracy trzeba mieć dużo pomysłów, być na bieżąco z nowościami. Ważne jest, aby przekazywać wiedzę w sposób zrozumiały i interesujący. Dobry nauczyciel musi umieć słuchać innych i dostosowywać się do potrzeb dziecka, wspierać ich umiejętności i dbać o bezpieczeństwo oraz dobre relacje w grupie. Bardzo cenię sobie słowa Janusza Korczaka „Dzieci rodzą się ze skrzydłami. Nauczyciele pomagają im je rozwijać”. A naprawdę dobry nauczyciel może nawet stać się wzorem do naśladowania…

Pyt.: Pani sposób na zwiększenie zaangażowania uczniów/dzieci podczas zajęć?
AW:
Stosowanie różnorodnych metod nauczania, angażowanie uczniów w zajęcia interaktywne, tworzenie miłej atmosfery w grupie mogą zwiększyć zaangażowanie dzieci na zajęciach. Staram się uczyć przez zabawę. Używam do tego gier, zabaw, doświadczeń, eksperymentów, wykorzystuję też technologię informacyjno-komunikacyjną: tablicę interaktywną, maty edukacyjne czy ozoboty do zajęć z nauki programowania. Bardzo lubię muzykę, więc codziennie towarzyszy nam śpiew, taniec itp.

Pyt.: Co chciałaby Pani przekazać nauczycielowi rozpoczynającemu pracę w szkole/przedszkolu?
AW:
Praca w przedszkolu nie jest łatwa, wymaga bardzo dużo cierpliwości, szacunku do drugiego człowieka i empatii. Aby zrozumieć dobrze dziecko, w wielu sytuacjach należy w danej chwil spróbować myśleć jak ono, niemal stać się nim. Najważniejsze jednak jest to, aby kochać dzieci. I trzeba każdego dnia pamiętać, że nasza praca ma ogromny wpływ na rozwój dziecka i całe jego późniejsze życie.

Pyt.: Jakie miejsce chciałaby Pani zwiedzić i dlaczego?
AW:
Zawsze chciałam pojechać do Rzymu, ponieważ mówią, że jest to „Wieczne Miasto”. Mieszkał tam nasz rodak Jan Pawełl II, który jest wzorem do naśladowania dla wielu ludzi. Chciałabym poznać historię miasta, sztukę, kulturę oraz spróbować pysznego włoskiego jedzenia.

Pyt.: Pani ulubiona książka z dzieciństwa?
AW:
„Mały Książę” to niezapomniana książka z dzieciństwa. Kiedy ją czytałam, to płakałam. Pokazuje wiele wartości: miłość, przyjaźń, odpowiedzialność, dobro, właściwy stosunek do drugiego człowieka. Jest to książka dla ludzi w każdym wieku.

Pyt.: Gdyby trafiła Pani na bezludną wyspę to…
AW:
...czułabym się tam bardzo źle, ponieważ jestem osobą towarzyską i komunikatywną, uwielbiam spotkania i rozmowy z ludźmi. Aby przeżyć, musiałabym znaleźć podstawowe środki do życia, tj. jedzenie i wodę. Szukałabym pomocy i starała się zachować spokój.