zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Człowiek na wysięgniku wymienia lampę w oświetleniu miejskim

Inwestycja w oszczędzanie

Data dodania: 18 kwietnia 2024
Dobiega końca kompleksowa modernizacja oświetlenia na terenie Gminy Legionowo. Jest to projekt rozpoczęty w roku ubiegłym, którego wartość opiewa na kwotę ponad 9,5 mln zł.
Cofnij

Inwestycja ta już przynosi miastu korzyści finansowe, ekologiczne i społeczne takie jak: oszczędność energii, mniejsza emisja CO2, lepsza jakość światła, możliwość zarządzania oświetleniem ulicznym oraz bezpośrednia poprawa bezpieczeństwa mieszkańców.

Zakończenie prac w terenie przewidywane jest na koniec maja, natomiast inwentaryzacja powykonawcza i ostateczny odbiór zostaną wykonane w czerwcu br. Choć realizacja inwestycji nie dobiegła jeszcze końca, gmina już korzysta ze znacznych oszczędności, które pozwoliły utrzymać wydatki na energię elektryczną na dotychczasowym poziomie. Udało się to osiągnąć pomimo trzykrotnego wzrostu cen energii elektrycznej.

Warto nadmienić, że w technice oświetlenia dróg i terenów publicznych w ostatnich latach dokonała się rewolucyjna zmiana, a nowe rozwiązania zostały już na tyle udoskonalone, że można było bez nadmiernych obaw z nich skorzystać. Projekt remontu legionowskiego oświetlenia został wykonany z dużą dbałością o szczegóły w celu optymalizacji i dostosowania rozwiązań do różnorodnych warunków panujących w mieście oraz najlepszego doboru parametrów oświetleniowych i typów opraw do sytuacji w terenie. Poskutkowało to dużą różnorodnością typów, mocy i krzywych rozsyłu światła opraw, która nie jest spotykana w większości zamówień na tego typu roboty. Projekt przewidywał instalację sześciu modeli opraw w czterdziestu dwóch wariantach zaprogramowanej mocy przy różnych krzywych rozsyłu światła.

Inwentaryzacja pierwotna, jak i poprawki naniesione podczas robót w terenie obejmowały ponad 5300 opraw i 97 szaf sterowania oświetleniem. Zaplanowano wymianę ponad 3500 opraw i 96 szaf sterowania. Szczegółowe obliczenia wykonane specjalistycznym programem dla poszczególnych 228 odcinków dróg i sytuacji oświetleniowych znajdują się w dziewięciu tomach na 743 stronach formatu A4. Wszystko to zapewnia osiągnięcie zamierzonych efektów przy użyciu wydajnego sprzętu wysokiej klasy oraz zatrudnieniu specjalistycznej firmy wykonawczej.

Oświetlenie zewnętrzne na terenie Legionowa jest bardzo skomplikowane. Mamy tu do czynienia zarówno z liniami kablowymi jak i napowietrznymi. Poszczególne drogi i tereny zarządzane są przez zarządców dróg publicznych, dróg wewnętrznych, KZB „Legionowo” sp. z o.o., Spółdzielnię Mieszkaniową Lokatorsko-Własnościową, wspólnoty mieszkaniowe oraz właścicieli prywatnych. Większość opraw oświetlenia drogowego umieszczona jest na konstrukcjach wsporczych będących własnością PGE Dystrybucja s.a. i korzysta z zasilania będącego własnością tego przedsiębiorstwa. Obwody zasilające przenikają się i obsługują różnych zarządców. Z tych samych szaf sterujących w niektórych obwodach zasilane są obszary posiadające różnych zarządców np. gminę i SMLW lub KZB sp. z o.o. oraz w przypadku dróg położonych na granicy podziałów administracyjnych, także inne gminy.

Legionowo od lat znajduje się w czołówce gmin pod względem stosowanych rozwiązań oświetleniowych i uzyskiwanych efektów, co wielokrotnie doceniane było przez niezależnych ekspertów – jurorów konkursów, którzy wielokrotnie przyznawali miastu tytuły w konkursie na najlepiej oświetloną gminę w Polsce.